تبلیغات
دیده ور - وزیر دفاع در صحن علنی:تا پایان سال جاری 3 موشک برد بلند تولید خواهد شد

دیده ور
 
ای دیده ور لشکر اسلام کجایی؟
سردار دهقان در خصوص تولید موشک گفت: در حوزه تولید موشک در زمینه تولید موشک های کروز، بالستیک سوخت جامد و مایع و موشک های پدافندی در حدی از توان تولیدی، تحقیقاتی و طراحی قرار داریم که می توانیم هدف های متخاصم را با هر دقت بالا و همچنین تخریب بالا مورد هدف قرار دهیم و دقت این موشک ها زیر 10 متر است.


سردار دهقان گفت: هیچ قدرت تهدیدکننده‌ای نمی‌تواند امنیت ایران اسلامی را به خطر بیندازد، ما در جهت تقویت دفاعی کشور هر کاری انجام می‌دهیم.
ملت ایران در سایه اتحاد و انسجام ملی در برابر دشمنان نقش آفرینی می‌کندبه گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح امروز (یکشنبه، 4 مهر ماه) با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک هفته دفاع مقدس به نمایندگان خانه ملت اظهار کرد: درآستانه روز پنجم مهرماه روز عملیات ثامن‌الائمه هستیم، عملیاتی که به عنوان یک نقطه آغاز و نقطه عطف در تاریخ دفاع مقدس ملت عزیزمان است.

وی ادامه داد: در زمان انجام این عملیات، ما عملیات موفقی به جز عملیات محدود فرماندهی کل قوا نداشتیم و بیشتر همت رزمندگان برای سلب آسایش و امنیت نیروهای متجاوزی بود که تلاش داشتند مناطقی که مورد هدفشان بود را اشغال کنند، صرف می‌شد.

سردار دهقان تأکید کرد: عراق در 31 شهریورماه با حمله سراسری و گسترده خود 19 شهر ایران را مورد بمباران هوایی قرار داد و حمله سراسری خود را در 3 جبهه شمالی، جنوبی و میانی آغاز کرد و عمده تلاش دشمن برای دستیابی به اهداف خود در جبهه جنوبی بود.

وزیر دفاع افزود: اشغال کامل خرمشهر از اهداف دشمن بود بود شاید بتوان گفت به جز اینکه نتوانستند آبادان را به طور کامل در اختیار بگیرند و به سمت اهواز بیایند مابقی اهدافشان را محقق کردند، عملیات ثامن‌الائمه که با فرمان تاریخی امام تحت عنوان شکست حصر آبادان آغاز شد سرآغاز فصل جدیدی بود که منجر به تغییر استراتژیکی جنگ در بُعد خودی و هم تغییر مواضع سیاسی نظامی جبهه مقابل دشمن بود.

** دنیا در جنگ تحمیلی بنا داشت ما را تسلیم خواسته های خود کند

سردار دهقان ادامه داد: عراق با استراتژی جنگ پرشدت و کوتاه مدت تصور می‌کرد می‌تواند ظرف یک هفته به اهداف خود برسد اما پس از سه روز از آغاز جنگ، تحلیلگران نظامی جهان رسما اعلام کردند که صدام در دستیابی به اهداف خود ناموفق است و صدام شش روز پس از حمله به ایران به یک نوعی سخن از پایان جنگ بعمل آورد.

وی تصریح کرد: یک هفته پس از آغاز جنگ، استراتژی دفاع تهاجم پرشدت تبدیل به جنگ فرسایشی بلند مدت شد. ملت ما با چند انتخاب مواجه بود و دنیا بنا داشت تا ملت ما را به چند انتخاب وادارد و اولین آن تسلیم در برابر خواسته آنان بود و دومین آن تن دادن ما به یک جنگ کوتاه مدت، بلند مدت و نهایتا اگر موفق نشدند نگذارند طرف پیروزی در جنگ وجود داشته باشد.

وزیر دفاع اظهار کرد: آمریکایی‌ها همواره می‌خواستند برتری را برای عراق حفظ کنند، بعد از عملیات ثامن‌الائمه ما عملیات طریق‌القدس، عملیات بیت‌المقدس و فتح‌المبین را داشتیم و این عملیات‌ها منجر به بازسازی سرزمین‌های اشغالی ما در جنوب شد جبهه جنوب همواره جبهه اصلی ما بود و جبهه میانی مربوط به پشتیبانی می‌شد.

سردار دهقان تأکید کرد: عملیات‌های پشتیبانی ما معمولا در جبهه شمالی و میانی انجام می‌شد اگر هدف آمریکایی‌ها مهار و خاموش کردن انقلاب بود و به همین دلیل صدام را مناسب دیدند برای اینکه به ایران تجاوز کند صدام نیز اهداف خاصی را در این جنگ داشت.

** صدام به فکر لغو قرارداد 1975 و پر کردن خلاء قدرت ناشی از سقوط شاه بود

وزیر دفاع تصریح کرد: هرچند هدف آمریکایی‌ها مهار و خاموش کردن انقلاب بود و صدام را بهترین گزینه برای تجاوز به ایران در نظر گرفته‌اند اما صدام نیز اهداف دیگری در سر داشت و آن اینکه بتواند قرارداد 1975 را لغو و در خلاء قدرت ناشی از سقوط  شاه را پر کند و خود به عنوان مسئول و یا ژاندارم منطقه ایفای نقش کند.

وی با یادآوری شرایط آسیب پذیر داخلی کشور عراق ناشی از ظهور و بروز و امواج انقلاب اسلامی در جامعه شیعه عراق گفت: در این شرایط صدام به دنبال نمایاندن قدرت خود نیز بود بنابراین دست به کشتار خونین داخلی زد که شهید صدر و خواهر ایشان و اخراج ایرانیان از غرب ماحصل این اتفاقات بود.

سردار دهقان افزود: در این دوره از جنگ وقتی ما قادر شدیم سرزمین‌های اشغالی‌مان در جنوب را آزاد کنیم طبیعتا تلاش‌های دیگران برای اینکه مانع از پیروزی قاطع ملت ما باشد شروع شد و صدام را در زمینه‌های نظامی و سیاسی به طور سنگین حمایت کردند.

وی تأکید کرد: ما پس از فتح خرمشهر با استراتژی سیاست‌های تعقیب و تنبیه متجاوز برای برداشتن میدان دید و تیر دشمن از شهرها و برای اینکه بتوانیم دنیا را به یک نقطه‌ای برسانیم که حق ملت ایران را بپذیرد و متجاوز را شناسایی کند و آن را وادار به پرداخت غرامت جنگی کند و فضایی به وجود آوردیم که متجاوزین درسی از تاریخ بگیرند و بدانند که متجاوز بدون پاسخ نمی‌ماند.

**سازمان ملل متحد در قبال تهاجم عراق به ایران سکوت کرد

وزیر دفاع ادامه داد: ما در این عرصه وارد فضایی شدیم که به نظر می‌رسد همین فضا همچنان ادامه دارد و آن اینکه اولا نهادهای بین‌المللی یعنی سازمان ملل متحد که رسالت اصلی‌اش تضمین و حفظ صلح و امنیت جهان است نه تنها در قبال تهاجم عراق اقدامی انجام نداد بلکه سکوت کامل را روا داشت و اقدامی برای محکوم کردن متجاوز انجام نداد.

وی افرود: آمریکا پشتیبانی‌هایش را از صدام ارزان کرد شوروی با تمام توان در جهت تجهیز ادوات زمینی و هوایی و پدافندی اقدام کرد فرانسه بی‌محابا بدون حد و مرز فروش تسلیحات را ادامه داد، انگلیس در همکاری با سیاست‌های آمریکا در عرصه پشتیبانی از صدام حمایت خود را ادامه داد.

وزیر دفاع تأکید کرد: کشورهای اروپایی به تبعیت از آمریکا از صدام حمایت کردند، آلمانی‌ها امکانات و تجهیزات مختلفی از جمله تأمین امکانات سلاح‌های شیمیایی را در اختیار صدام قرار دادند و در دنیایی که ما در آن قرار داشتیم تنها دو کشور تا حدی با ما همکاری کردند اما بقیه دنیا سرکشی واحدی را سرلوحه کار خود قرار دادند و با هدف مهار و خاموش کردن انقلاب اسلامی دنبال می‌شد.

سردار دهقان تصریح کرد: پس از عملیات‌های آزادسازی که در شمال و جبهه میانی هم ادامه پیدا کرد با ورود به خاک عراق به دنبال تعقیب و تنبیه متجاوزان بودیم که در عملیات‌های رمضان، والفجر مقدماتی، والفجر1 و با عملیات‌های بزرگ تعیین کننده فاو و والفجر8  و از جمله کربلای 5 توانستیم صحنه جنگ و نبرد را به نفع خود تمام کرده و موازنه جنگ را بهم بزنیم.

وی تأکید کرد: آمریکا و شوروی به این جمع‌بندی رسیدند که باید با بسیج تمام امکانات خود مانع از پیروزی انقلاب و فروپاشی نظام صدام شوند اگر این اقدام را انجام نمی‌دادند مشکلات برای آنها و صدام به وجود می‌آمد لذا با حضور و دخالت مستقیم آمریکا در عملیات‌ها به نوعی کربلای 4 ما را با عدم موفقیت همراه کردند.

**عملیات کربلای 5 اهداف دشمنان را در هم شکست و درس جدیدی به آنها داد

وزیر دفاع با بیان نکاتی از عملیات کربلای 5 گفت: این عملیات درس جدیدی به آنها داد و برنامه‌ها و اهداف دشمنان را درهم شکستند و پس از آن به مرحله پذیرش قطعنامه رسیدیم تا به نوعی آتش بس برقرار شود اما صدام در آن شرایط قطعنامه را نیز نپذیرفت لذا جنگ ادامه پیدا کرد.

وی با تاکید بر اینکه جنگ را ما با موفقیت به پایان رساندیم، تصریح کرد: دشمنان ما به هیچ کدام از اهداف خود دست نیافتند اما ما توانستیم درس‌ها و دستاوردهای بزرگی را از جنگ به دست آوریم.

دهقان ادامه داد: جنگ و دوران دفاع مقدس دستاوردهایی داشت؛ نخست آنکه در دنیای پر آشوبی که قانون جنگل حاکم است و صاحبان زور و اسلحه حق را برای خود تعریف کردند و به دنبال آن هستند که با بداخلاقی اهداف خود را زیبا جلوه دهند و دنیا را تسلیم و تابع خود کنند تنها راه زیست عزتمند بهره‌مند بودن از اقتدار، استقلال و اتحاد فرهنگ و جهاد و مقاومت است.

وی ادامه داد: ما آموختیم که نهادهای بین‌المللی حافظ صلح در خدمت سیاست‌ها و قدرت‌های بزرگ و در راس آن‌ها آمریکا هستند و هیچ ملتی نمی تواند این چشمداشت و انتظار را داشته باشد که این نهادها از حقوق حقه آن‌ها حمایت کند.

وزیر دفاع افزود: شعارهای فریبنده حقوق بشر، دموکراسی، رفاه خواهی و اینگونه مسائل بیشتر شعارهای ظاهری و ابزاری برای توجیه‌گری اقدامات متجاوزانه و سلطه‌طلبانه نظام سلطه است. ترور و تروریسم نیز ابزاری در خدمت صاحبان قدرت برای ایجاد بی‌ثباتی و ناامنی و مقابله با اراده ملت‌ها در جهت تثبیت و حفظ منافع ملی آن‌ها است از این رو استانداردهای چندگانه را در این نوع مقابله به کار می‌گیرند که تروریسم خوب و بد را اعلام کردند و پذیرفتند که تروریسم دولتی یک مقوله قابل قبولی از طرف آن‌ها است.

** اتحاد و انسجام ملی عناصر قدرت آفرین هستند/ ایران پیشتاز مقابله با تروریست است

سردار دهقان افزود: ملت ما آموخته است که فرهنگ جهاد و شهادت و ایثار و مقاومت، فرهنگ بسیج و بسیجی گری، اتحاد و انسجام ملی، ایمان به خدا و انجام عمل صالح عناصر قدرت آفرین هستند که شرف و عزت برای ملت ایران اسلامی به همراه خواهند داشت.

وی ادامه داد: دشمن همواره در موضع دشمنی خود قرار دارد و از راه های مختلف مانند توسعه و تلاش برای ایجاد حفره و واگرایی در داخل، تحقیر و تطمیع و ایجاد گروه های ضد انقلاب این کارها را انجام داده است.

سردار دهقان افزود: ما امروز شاهد هستیم بی ثباتی و ناامنی در منطقه وجود دارد اما ایران اسلامی تنها کشور ایمن و عامل ثبات در منطقه است و با وجود تهدیدها امروز بیشترین تلاش را برای صلح و امنیت منطقه به کار برده و ایران پیشتاز مقابله با تروریست است باید در سایه وحدت ملی و پیروی از مقام معظم رهبری و استفاده از رهنمودهای حکیمانه کار خود را ادامه دهیم.

وزیر دفاع گفت: ما درحوزه دفاعی تنها بحث تولید سلاح های کشتار جمعی مانند سلاح های شیمیایی را دنبال نمی کنیم اما در سایر زمینه ها قدرت دفاعی خود را بالا خواهیم برد که هیچ قدرت تهدیدکننده‌ای نمی تواند امنیت ایران اسلامی را به خطر بیندازد ما در جهت تقویت دفاعی کشور هر کاری را انجام می دهیم و بنده در آغاز دوره مسئولیت خود که برنامه های کاری خود را به مجلس ارائه دادم و البته به تصویب مقام معظم رهبری رسید محورهای مشخصی مانند بحث سازمان مدیریت را مد نظر قرار دادم.

سردار دهقان ادامه داد: در بحث سازمان مدیریت تلاش بر این بود تا یک سازمان منعطف و پاسخگو وجود داشته باشد تا ظرفیت های کشور در خدمت بخش دفاع قرار گیرد و ظرفیت های دفاعی در خدمت توسعه باشد.

**تا پایان سال جاری سه موشک با برد بلند قدیر، سجیل و خرمشهر تولید خواهد شد

وی افزود: بیش از 3هزار شرکت در حال کار هستند که 700 شرکت از آنان جزء شرکت های دانش بنیان می باشد و بحث همکاری با دانشگاه ها نیز مدنظر قرار گرفته است.

سردار دهقان ادامه داد: در حوزه آمایش صنعتی کارهایی انجام شده و سعی شد هزینه های سربار سنگین برداشته شود و مبالغ ناشی از انجام این مهم در جهت تولید اقلام دفاعی مورد نیاز به کار گرفته شود و بیش از 35 درصد از هزینه های قبل از سال 92 در بخش تحقیق و تولید را کاهش دادیم و جلوی موازی کاری ها گرفته شد و روی مواردی مانند تولید محصول و فناوری های بهینه تمرکز کردیم.

وزیردفاع افزود: در فرآیند برنامه ای آنچه مهم بود این است که بتوانیم در کوتاهترین بازه زمانی بالاترین حد نیاز را در جهت امنیت ملی و ارتقاء ضریب امنیت به کار گیریم.

سردار دهقان در خصوص تولید موشک گفت: در حوزه تولید موشک در زمینه تولید موشک های کروز، بالستیک سوخت جامد و مایع و موشک های پدافندی در حدی از توان تولیدی، تحقیقاتی و طراحی قرار داریم که می توانیم هدف های متخاصم را با هر دقت بالا و همچنین تخریب بالا مورد هدف قرار دهیم و دقت این موشک ها زیر 10 متر است.

وی افزود: در آینده روی بحث موشک های بالستیک زمین به زمین به گونه ای کارهای توسعه ای انجام خواهیم داد تا از دور دست بتوانیم اهداف دریایی متخاصمان را مورد اصابت قرار دهیم و در عین حال تولید موشک های ساحل به دریا و موشک هایی که از روی شناور پرتاب می شود را برای اهداف دریایی توسعه می دهیم.

سردار دهقان ادامه داد: تا پایان سال جاری سه موشک تولید خواهد شد که عبارتند از موشک قدیر با سوخت جامد برای بردهای بلند و موشک سجیل نیز با برد بلند و قدرت اصابت بالا تولید خواهد شد و همچنین موشک خرمشهر را با دقت اصابت بالا و برد بلند نیز تولید خواهد شد.

** عنایت ویژه مجلس به بودجه دفاعی قابل تقدیر است/امیدواریم در برنامه ششم گام‌های بلندتری برای تقویت بنیه دفاعی برداشته شود

دهقان با اشاره به نقش تعیین کننده مجلس از آغاز انقلاب اسلامی تا کنون در جهت اتخاذ مواضع قاطع انقلابی و پیشبرد اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی گفت: نقش مجلس از ابتدا تا کنون بسیار ستودنی است و از این بابت به عنوان رزمنده ای کوچک شاکرم.

وزیر دفاع با بیان اینکه اقداماتی که در دوران دفاع مقدس توسط نمایندگان انجام شده و قوانینی که در حمایت از رزمندگان و ایثارگران توسط مجلس تصویب شده است قوانینی کارگشا و تاثیرگذار بوده است، افزود: مجلس با ایجاد قوانینی کارگشا و تاثیرگذار در جهت حفظ، توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به توسعه مبانی قدرت ایران کمک می‌کند.

دهقان ادامه داد: در بودجه سالیانه کشور و برنامه های پنج ساله توسعه نمایندگان در کمیسیون های مختلف عنایت ویژه ای به بخش دفاع داشتند که قابل تقدیر است.

وزیر دفاع یادآور شد: آنچه که از نمایندگان مشاهده شده همراهی، دلسوزی و دقت نظر در بحث امنیت ملی و کمک به توسعه عناصر قدرت ساز دفاعی ملت است و امیدواریم که در آینده در قالب برنامه ششم توسعه و بودجه سال آینده گام‌های بلندتری در جهت تقویت بنیه دفاعی کشور برداریم.

دهقان با بیان اینکه باید صنایع دفاعی کشور توسعه داده شود افزود: با توسعه صنایع دفاعی کشور علاوه بر تولید اقلام پدافندی و دفاعی باید پای در عرصه تولید اقلام تهاجمی گذاشت، باید واحدهای هوایی را بازسازی و نوسازی کرد. همچنین نیروی هوایی باید به لحاظ استقلال در ساحل مکران و ناوگان ها و ناوشکن های به روز تقویت و تجهیز شود.

وی با تاکید بر اینکه تحرک در نیروی زمینی باید افزایش یابد ادامه داد: توسعه سلاح های زمینی که ما را قادر می سازد با تهدیدهای نوینی که در حال بروز و ظهور است به صورت موفق عمل کنیم باید دردستور کار قرار گیرد.

وزیر دفاع در پایان خاطرنشان کرد: نمایندگان همانگونه که تاکنون همواره با تمام توان و دقت نظر، فهم و درک از شرایط تهدیدآمیز کشور عمل کردند در ادامه نیز به همین صورت اقدام کنند، ما باید با ایجاد نیروهای مسلح قوی، قدرتمند و عزتمند برای تأمین امنیت ملی کشور در تداوم مسیر اقتدار و عزت کشور گام برداریم.  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 4 مهر 1395 توسط حسام الدین مظفریان
تاریخ روز
تمامی حقوق مطالب برای دیده ور محفوظ می باشد
Online User