تبلیغات
دیده ور - طغیان شاهزادگان علیه پادشاه

دیده ور
 
ای دیده ور لشکر اسلام کجایی؟
چند روز از تغییرات گسترده در كابینه آل‌سعود نگذشته، اولین جرقه‌های اعتراض و سركشی از سوی برخی شاهزاده‌های سعودی نسبت به این تغییرات شروع شده و این رژیم را در آستانه چالشی بزرگ قرار داده است.
شاهزاده طلال و مقرن با تصمیمات ملك‌سلمان مخالفت كردند

چند روز از تغییرات گسترده در كابینه آل‌سعود نگذشته، اولین جرقه‌های اعتراض و سركشی از سوی برخی شاهزاده‌های سعودی نسبت به این تغییرات شروع شده و این رژیم را در آستانه چالشی بزرگ قرار داده است. 
هفته گذشته بود كه ملك سلمان پادشاه عربستان سعودی با ایجاد تغییرات گسترده در كابینه این رژیم سعی كرد پایه‌های دیكتاتوری خود را مستحكم كند، اما دیری نپایید كه زمزمه‌های اعتراضی از جانب شاهزادگان سعودی نسبت به این تغییرات آغاز شد. در شرایطی كه عربستان در منجلاب یمن غرق شده و نیاز به حمایت‌های داخلی و بین‌المللی دارد تا از بحران یمن خارج شود ولی پس‌لرزه‌های تغییرات در حكومت این رژیم چالش جدیدی پیش‌روی مقامات سعودی گشوده است كه بیرون آمدن از آن هزینه‌های سنگینی را برای خاندان آل‌سعود به همراه خواهد داشت و حتی می‌تواند روند تحولات منطقه را به ضرر عربستان تغییر دهد. 
امیر طلال بن عبدالعزیز، یكی از شاخص‌‎ترین اعضای خانواده سلطنتی در عربستان، دستورات تازه ملك سلمان را «سلیقه‌ای» دانست و خواستار «سرپیچی» از آنها شد. طلال، تصمیمات اخیر پادشاه را در تضاد با شریعت اسلامی و نظام حكمرانی در این كشور دانسته و گفته است خاندان سلطنتی باید برای بررسی این موضوع تشكیل جلسه دهند. موضعگیری شاهزاده طلال در مخالفت با تغییرات تازه در عربستان سعودی، مهم‌ترین انتقاد علنی از سوی یك چهره شاخص در خانواده سلطنتی این كشور محسوب می‌شود. امیر طلال كه ۸۴ سال دارد در صفحه توئیتر خود نوشته كه از تصمیم‌ اخیر برادر ناتنی‌اش، ملك سلمان «متعجب» شده است. وی نوشت: «این تصمیمات سلیقه‌ای هستند. با توكل به خدا معتقدم كه این تصمیمات نه مطابق شریعت اسلامند و نه ساختار حكومت، به همین سبب اطاعتی از این فرامین و افراد تازه منصوب نخواهد شد.» ملك سلمان كه از بیماری آلزایمر رنج می‌برد و روز به روز بیماری‌اش تشدید می‌شود، چهارشنبه گذشته مجبور شد در كمتر از سه ماه كودتای دوم خود را با شتاب و عجله و در نیمه‌های شب اجرا كند و در همین چارچوب عزل و نصب‌های گسترده‌ای را انجام داد كه یك زلزله سیاسی برای این كشور محسوب می‌شود. با این تغییرات راه برای جانشینی پسر سلمان باز شد. 

بیانیه مقرن در مخالفت با تغییرات 
شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز ولیعهد پیشین عربستان نیز كه در تغییرات اخیر از سمت خود بركنار شد، در مخالفت با تغییرات اخیر بیانیه‌ای صادر كرد. مقرن در این بیانیه كه روز جمعه توسط برخی منابع عربی از جمله سایت الموازین منتشر شد، نوشت: «كشور حرمین شریفین با راه‌اندازی عملیات طوفان قاطع علیه یمن به لحاظ سیاسی، اقتصادی و نظامی وارد برهه‌ای حساس شده است؛ برهه‌ای كه در آینده‌ای نزدیك هزینه آن داده خواهد شد و بی‌تردید دولت و ملت هزینه این اقدام را پرداخت خواهند كرد.» در ادامه این بیانیه آمده است: «قبل از اینكه جنگ علیه یمن آغاز شود ما در قبال آنچه هم اكنون شاهد آن هستیم موضعی مغایر با دیگران داشتیم و اعتراض رسمی خود علیه این تصمیم را به جناب ملك سلمان بن عبدالعزیز ارائه كردیم و در آن نامه اعتراض آمیز تمام عواقبی را كه بر این تصمیم مترتب است توضیح دادیم و نتایج منفی این تصمیم و زیان هایی كه به علت این تصمیم از لحاظ اقتصادی و نظامی به كشور و ملت وارد خواهد شد شرح دادیم، همچنین در خصوص تأثیرات منفی این اقدام بر روابط بین‌المللی ما در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی توضیح دادیم اما در كمال تأسف هیچ‌گونه پاسخ مثبتی به اعتراض ما داده نشد و كسی به آن توجه نكرد و به بررسی آن نپرداخت و فرزند پادشاه وزیر دفاع به تنهایی تصمیم حمله به یمن را گرفت.» 
اظهارات مقرن در حالی است كه طراحی جنگ عربستان علیه یمن را محمد بن سلمان، فرزند پادشاه كه اكنون جانشین ولیعهدی و وزارت دفاع این كشور را برعهده دارد قدرت بلامنازع در خاندان آل‌سعود به شمار می‌رود. مقرن در ادامه بیانیه نوشت: «از تمامی دلبستگان به خاندان بزرگوار ما و به ملت بزرگ عربستان و همچنین از تمامی كشورهای دوست و برادر می‌خواهم كه در كنار این ملت بزرگ و این خاندان قرار گرفته و با جدیت تلاش كنند جلوی آنچه در عرصه عربستان و یمن می‌گذرد را بگیرند و عقلانیت و منطق را بر امور حاكم كرده و این وضع را از طریق مسالمت آمیز حل و فصل كنند به گونه‌ای كه حق حاكمیت و كرامت و امنیت دو كشور حفظ شود.» برخی ناظران دلیل بركناری مقرن را مخالفت وی با جنگ یمن اعلام كرده‌اند. 
پیچیدگی اوضاع یمن و نپیوستن متحدان ریاض به ائتلاف عربی بر وخامت شرایط داخلی عربستان افزوده و تغییر و تحولات پی در پی در داخل رژیم آل‌سعود نشان دهنده خارج شدن كنترل اوضاع از دست این خاندان است. برخی ناظران معتقدند اختلاف درون خاندان آل‌سعود به احتمال زیاد به مناقشه داخلی قدرتمندی مبدل می‌شود و بعید به نظر می‌رسد شاهزاده سلمان و فرزندش با هم در قدرت بمانند بلكه یكی دیگری را سرنگون خواهد كرد و دیگر اعضای این خاندان هم به طرق مختلف زور بازوی خود را علیه یكدیگر نشان خواهند داد. از سوی دیگر، با توجه به شرایط ناپایدار در رژیم آل‌سعود و هزینه‌های هنگفت جنگ یمن، به نظر می‌رسد مردم عربستان در درازمدت علیه سیاست‌های آل‌سعود قیام خواهند كرد و این رژیم با یك بحران هویتی در داخل و در منطقه روبه‌رو خواهد شد. 
نوشته شده در تاریخ شنبه 12 اردیبهشت 1394 توسط حسام الدین مظفریان
تاریخ روز
تمامی حقوق مطالب برای دیده ور محفوظ می باشد
Online User